Španielčina a španielsky hovoriace krajiny

Španielčina (español), tiež nazývaná kastílčina (castellano), je románsky jazyk, ktorý vznikol v Kastílii – historickom regióne Španielska. Tak ako ostatné románske jazyky, aj španielčina sa vyvinula z hovorenej latinčiny v období po príchode Rimanov na Pyrenejský polostrov. Kolonizácia Ameriky, ktorá začala v 16. storočí, rozšírila španielčinu na väčšinu amerického kontinentu.

Španielčina je rodným jazykom pre viac ako 500 miliónov ľudí – druhý najrozšírenejší materinský jazyk na svete (po mandarínskej čínštine). Približne 60 miliónov ľudí používa španielčinu ako druhý jazyk a viac ako 20 miliónov ľudí ju študuje ako cudzí jazyk. Je jedným zo šiestich oficiálnych jazykov Organizácie spojených národov a používa sa tiež ako oficiálny jazyk Európskej únie, organizácie FIFA a iných medzinárodných organizácií.

Španielčina je úradným jazykom v 21 krajinách sveta. Okrem krajín, ktoré používajú španielčinu ako hlavný úradný jazyk, v mnohých krajinách žije veľká časť španielsky hovoriacich obyvateľov, napr. Andorra, Aruba, Belize a v USA má španielčina rovnocenné postavenie s angličtinou. Španielsky hovoriace komunity nájdeme aj v Kanade, Austrálii a veľká časť obyvateľov južných častí USA (Kalifornia, Florida, Texas, Nové Mexiko) ale aj v New Yorku používa španielčinu ako materinský jazyk.

Znalosť španielčiny oceníte či už na dovolenke v Španielsku alebo na cestách do vzdialenejších, exotických destinácii, akými sú napr. Kuba, Dominikánska republika, Mexiko alebo Florida.

Zoznam španielsky hovoriacich krajín a ich hlavné mestá:

Argentína – Buenos Aires

Bolívia – La Paz

Čile – Santiago de Chile

Kolumbia – Bogota

Kostarika – San José

Kuba – Havana

Dominikánska republika – Santo Domingo

Ekvádor – Quito

Salvádor – San Salvador

Rovníková Guinea – Malabo

Guatemala – Ciudad de Guatemala

Honduras – Tegucigalpa

Mexiko – Ciudad de México

Nikaragua – Managua

Panama – Cuidad de Panamá

Paraguaj – Asunción

Peru – Lima

Portoriko – San Juan

Španielsko – Madrid

Uruguaj – Montevideo

Venezuela – Caracas