El día de los muertos – Deň mŕtvych v Mexiku

El día de los muertos je oslava pamiatky zosnulých v Mexiku. Tento sviatok sa stal národným symbolom a od roku 2008 sa nachádza aj na zozname dedičstva UNESCO.

Odkiaľ tradícia pochádza?

Pôvod osláv El día de los muertos siaha viac ako päťsto rokov dozadu, kedy si Aztékovia, pôvodní obyvatelia Mexika, pripomínali svojich zosnulých. Ich oslavy sa konali v lete a trvali viac ako mesiac.

Španielski dobyvatelia oslavu spojili s katolíckou Slávnosťou všetkých svätých (1. Novembra) a Pamiatkou zosnulých (2. Novembra).

Ako sa sviatok oslavuje dnes?

El día de los muertos, ktorý je v Mexiku mimoriadne obľúbený nielen medzi dospelými, ale aj medzi deťmi, sa oslavuje 1. a 2. novembra. V niektorých častiach krajiny sa oslavy začínajú už 31. októbra. Ľudia si doma vyrábajú malé oltáre, na ktoré položia fotky svojich zosnulých.

Mexičania veria, že v tieto dni sa duše mŕtvych vracajú späť na zem, aby sa znovu stretli so svojimi príbuznými. 1. novembra sa podľa tradície na zem vracajú duše detí a 2. novembra duše dospelých.

Ako sa sviatok oslavuje dnes?

Symbolom mexických osláv je figurína Catrina, smejúca sa kostra so širokým dámskym klobúkom a s veľkými perami. Túto v roku 1910 vytvoril mexický grafik a karikaturista José Guadalupe Posada. Catrina zobrazuje bohyňu smrti starých Aztékov Mictecacíhuatl, tzv. “Pani smrti”.
Táto tradičná figúrka sa počas osláv El día de los muertos predáva v obchodoch a je oblečená do rôznofarebných historických kostýmov.

Typické prvky sviatku El día de los muertos

LEBKY

Sviatok El día de los muertos je po svete známy lebkami. Malé či väčšie sa nachádzajú úplne všade. Predávajú sa takmer na každom rohu a najčastejšími sú malé cukrové lebky, ktoré nesú meno zosnulého.

KOSTLIVCI

Bežne počas týchto dní stretnete v uliciach množstvo kostlivcov. Tvoria súčasť výzdoby a sú aj typickými maskami. Mexičania sa prezliekajú za kostlivcov, aby tak poukázali na svoj prístup k smrti. V pradávnom Mexiku bola totiž smrť vnímaná len ako ďalšie štádium existencie a nie koniec. Mexičania smrť vnímajú ako bežnú súčať života.

KVETY

Pri nich sa stretáva domorodá a kresťanská tradícia. Počas osláv  El día de los muertos Mexičania prichádzajú k hrobom svojich blízkych a zdobia ich podobne ako my. Hroby sú osvetlené množstvom sviečok, aby mŕtve duše našli cestu domov. Tradičným kvetom je aksamietnica, ktorá podľa domorodých kmeňov stráži duše zosnulých.

OLTÁRE

Pre každú rodinu je dôležitý oltár. Zvyknú ho bohato vyzdobiť cukrovými lebkami, kvetmi, sviečkami, jedlom, ktoré mal zosnulý rád a v prípade detí aj hračkami.

ŽARTY

Dôležitou súčasťou osláv El día de los muertos je humor. Tance a zábava symbolizujú to, že s radosťou spomínajú na zosnulých. K sviatku patria aj satirické poznámky na cukrových lebkách. Okrem mena zosnulého totiž môžu niesť aj meno žijúcej osoby (často politika), z ktorej si chcú neškodne vystreliť. K nápisu sa potom zvykne pridať aj ironická poznámka.

Zdieľať článok